Au Pair Süreci

Au Pair Program Süreci Nelerdir?

Temel olarak 6 adımda toplayabileceğimiz au pair programı aşamaları şu şekildedir:
1.Başvuru ve Kayıt

 • Au Pair programına katılmak isteyen ve firmamıza başvuru yapan öğrencileri öncelikle bir İngilizce mülakata tabii tutarız. Bu mülakat, katılımcıların İngilizce dil seviyelerini ve programa uygun olup olmadıklarını ölçmek için önemlidir.
 • Dil yeterlilik mülakatından geçen öğrencilerimizi programın gereksinimlerinden biri olduğu için, bir psikometrik teste tabii tutarız. Bu test ABD’deki anlaşmalı olduğumuz organizasyon tarafından kontrol edilir ve programa katılmaya uygun olup olmadığınızı belirler. 
 • Programa katılabilecek öğrencilerimizden kayıt aşamasını tamamlamak için bir adet Ozman başvuru formu doldurmalarını (form 1 adet güler yüzlü vesikalık fotoğraf gerektirmektedir) ve Ozman başvuru sözleşmelerini imzalamalarını isteriz. Bu aşamada başvuru ücretlerini yatırmalarını talep ederiz.

2.Au Pair Dosyasının Oluşturulması

Au Pair şartlarını karşılıyorsanız, sizi misafir edecek ailelere kendinizi tanıtabilmeniz için sizlerden bir “au pair dosyası” hazırlamanızı isteriz. Au pair dosyası içeriği şu şekildedir:

 • Minimum 2 yıl süreli ve seyahat bitiminden sonra da en az 6 ay geçerli pasaport
 • E-devletten İngilizce alınmış sabıka kaydı
 • Ehliyet
 • Sağlık raporu (danışmanınızın size vereceği form üzerinde hazırlanacaktır.)
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • Kendinizi ailelere tanıtan, ailelere hitaben yazılmış ve programa neden uygun olduğunuzu belirten ve neden katılmak istediğinizi açıklayan mektup. İngilizce yazılmalıdır.
 • 2 adet çocuk bakımı deneyiminizle ilgili, 1 adet kişiliğinizle ilgili olmak üzere toplam 3 referans
 • Neden au pair olmak istediğinizi İngilizce anlattığınız ve kendinizi tanıttığınız bir video
 • Ailenizle ve çocuklarla çekilmiş, sizi yansıtan ve ilgi çekici olan fotoğraflar

Au pair dosyası hazırlandıktan sonra, bu dosya ABD’deki anlaşmalı olduğumuz organizasyon olan EurAupair’e gönderilir ve uygunluğu teyit edilir. Dosyası uygun olan öğrencilerimiz EurAupair sisteminde online olurlar ve aile eşleşme süreçleri başlar.


3.Aile Eşleşme Süreci

Bu adımda, au pair arayan aileler programa katılmak isteyen au pair adaylarından uygun gördükleri ile iletişime geçerler. Sizlere sorular sorabilirler, sizi yakından tanımak ve kendilerini tanıtmak için görüşmeler gerçekleştirebilirler. Sizler de kendilerine çocuklarının günlük rutinlerini, çocuklarına bakarken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları vb. soruları yöneltebilirsiniz. Aile eşleşme süreci, hem au pair hem de ev sahibi ailenin karşılıklı anlaşmaları sağlanana kadar devam eder. Bu süreçte sizler birden çok aileyle görüşebileceğiniz gibi, aileler de birden çok au pair adayıyla görüşebilirler. 

4.Vize Süreci ve Seyahat

Aile eşleşme sürecini tamamlayan au pairler ödemelerini tamamlayarak vize aşamasına geçerler. Seyahat ve program başlangıç-bitiş sürelerinizi ev sahibi aileniz ile görüşüp belirlemeniz ve bizlere bildirmeniz gerekir. Au pairlerimiz için vize randevusunu Ozman olarak biz alırız ve vize randevunuz için gereken evraklar konusunda danışmanlarımız sizlere destek verirler. Vizenizin onaylanmasından sonra seyahat hazırlığı yapmaya başlayabilir ve seyahatiniz için uçak bileti, gidiş bilgileriniz ve program oryantasyon bilgileriniz Ozman’dan alabilirsiniz.

5.New York Au Pair Oryantasyonu

Her yıl sizler gibi yüzlerce genç, au pair programına katılır ve Amerika’daki program sponsorunuz EurAupair katılımcılarına kısa bir au pair oryantasyonu düzenler. Bu oryantasyon New York’da olmaktadır ve katılım zorunludur. Oryantasyonda New York  YMCA otelinde 

kalır, yeni arkadaşlar edinirken New York’da şehir turuna katılabilir, Amerika’daki ilk günlerinizdeki heyecanınızı diğer au pairlerle paylaşabilirsiniz. Oryantasyondaki konaklama ve yeme-içme masraflarınız EurAupair tarafından karşılanır ve oryantasyon sonunda ev sahibi ailenizin bulunduğu şehre seyahatiniz başlar.


6.Programınızın Başlaması

Ev sahibi ailenizin bulunduğu şehre vardıktan sonra programınız başlamış olur. Bu aşamada yerel danışmanınızla görüşmeli, gerekli evrak işlerinizi yapmalısınız.

Özel Not: Dil ve kültür farkının olduğu bir aileye, bir çevreye, yeni bir ülkeye alışmak ve uyum sağlamak  başlangıçta zor olabilir. Bu noktada bulunduğunuz ortama adapte olabilmek için elinizden geleni yapmalı, gerektiğinde yerel danışmanınızdan veya sizlerle aynı şehirde olan au pair arkadaşlarınızdan destek almalı ve yalnız olmadığınızı hatırlamalısınız.

Programın herhangi bir aşamasında bizlere ulaşabilirsiniz.

Au Pair Vizesi Nedir?

Herhangi bir Kültürel Değişim Programı aracılığıyla ABD’ye gitmek isteyen kişiler J-1 vize türüne başvurmak durumundadır.

J-1 vizesi, DS 2019 formunuzla birlikte size ABD’ye giriş hakkı tanıyan yasal bir belgedir. J-1 vize kuralları gereğince, DS 2019 formunun hazırlanmasından önce kendinize bir iş ayarlamış olmanız gerekmektedir.

DS 2019 formu iş yerleştirmesinin yapılması ve gerekli belgelerin imzalanmasından sonra sağlanır. DS 2019 Amerikan Hükümetince verilen “Değişim Ziyaretçisi Olabilme Sertifikası” dır. DS 2019 yasal program vize sponsorunun kim olduğunu belirtir, üzerinde katılımcının programını açıklayan ibareler bulunur ve katılımcının ABD’deki yasal çalışma süresini belirtir.

Katılımcı, ülkesinde bulunan ABD Konsolosluğu yada Büyükelçiliğine DS 2019 formu ve geçerli pasaportu ile başvurarak J1 vize talebinde bulunabilir.  J-1 vizesi katılımcının ABD’de DS2019 formunda belirtilen süre boyunca yasal çalışma imkanı ve bir Sosyal Sigorta Numarası edinebilmesini sağlar. ABD’ye giriş yapıldıktan sonra J1 vizesine başvurulamaz ve uzatılamaz.

Katılımcı programın sonunda isteğe bağlı olan 30 günlük bir seyahat süresine de sahiptir.

30 Gün Kuralı Nedir?

INS (Immigration and Naturalization Service) J-1 vizesi alarak Au Pair programına katılan kişilere program süresi sona erdikten sonra Amerika’da 30 gün süreyle gezi amaçlı kalma hakkı sunar.

30 Gün Kuralı çalışma izninin bitiş tarihi ile başlar. Programa katılan kişiler 30 günlük süre içinde Amerika dışında bir ülkeye gitmesi durumunda, Amerika’ya tekrar giriş yapamazlar. Bu süreyi Amerika içi gezilerle geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Kanada ya da Meksika gibi ülkelere yapılan gezilerde de kişilerin bu ülkelerden direkt olarak kendi ülkelerine dönmeleri gerekmektedir.

Bu süreyi aşan ve gerekli izne sahip olmadan Amerika’da kalan kişiler tutuklanarak sınır dışı edilecek ve bu kişiler hakkında hukuki işlem başlatılacaktır. Yine ek olarak vize kurallarının ihlali ileride herhangi bir Amerikan vizesi almanızı tehlikeye atabilmektedir.

Au Pair Programı Maliyetleri

En uygun maliyetle ABD’de 1 yıl geçirmenize olanak sağlayan au pair programına katılmaya karar verdiyseniz, maliyetleriniz program ücretiniz haricinde aşağıdaki gibi olacaktır:

Masraflar
Miktar

Vize ücreti

185$

SEVIS ücreti

35$ Ozman tarafından karşılanmaktadır.

Pasaport ücreti

2400-7900TL arası

Cep harçlığı

800$ en az tavsiye edilen miktar

Pasaport harç ve defter bedeliyle ilgili güncel bilgi için  buraya  tıklayınız.
Program ücreti hakkında bilgi almak için bizlere  buradan  ulaşabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular: Au Pair Süreci

En geç 26 yaşını doldurmanıza 8 ay kala başvuru yapabilirsiniz.

Herhangi bir Kültürel Değişim Programı aracılığıyla ABD’ye gitmek isteyen kişiler J-1 vize türüne başvurmak durumundadır. Au Pair programı da bu kurala dahildir.

J-1 vizesine sahip katılımcılar,  programın sonunda isteğe bağlı olan 30 günlük bir seyahat süresine de sahiptir.

Öncelikle sorunun ne olduğunu belirleyip, ev sahibi ailenizle kendi aranızda çözmeyi deneyin. Eğer çözemediğiniz ya da nasıl davranmanız gerektiğini bilmediğiniz konular için Ozman danışmanınızdan ya da Amerika’daki yerel danışmanınızdan destek alabilirsiniz. Eğer ev sahibi ailenizin program kurallarını ihlalinden kaynaklanan çok büyük bir probleminiz olursa, bu durumda Amerika’daki sponsorunuz EurAupair’den sizin için yeni bir aile bulmasını talep edebilirsiniz. EurAupair sizin dosyasınızı mevcut ailelere tekar açacaktır. Bu durumda iki hafta içinde başka bir aile ile anlaşmanız gerekir. Bu sürede başka bir aileyle anlaşamazsanız programınız iptal edilir ve Türkiye’ye dönmeniz gerekir.

Öncelikle yaşamın taa içinde yer aldığınız için 24 saat İngilizce konuşulan bir ülkede üstelik aile ortamında: (en doğal dil ortamı) bulunduğunuz için İngilizcenizin konuşma konusunda gelişmemesi diye bir şey olamaz. Ayrıca bu programda bir kursa gitmek ZORUNDASINIZ. Yerel danışmanınız ve aileniz size gidebileceğiniz kurslar konusunda yol gösterecekler.

Aupair olarak boş günlerinizde ve saatlerinizde yerel eğitim kurumlarından bir okula gideceksiniz. Bu Aupair programı katılımcıları için zorunluluktur. Aileniz sizin kurs ücretiniz için size 500 USD katkı payı sağlayacak. Aupairler Amerika’da yaşamını yürüten kişiler olarak algılandığı için kurslara yerli halkın ödediği çok uygun fiyatlarla katılabilmektesiniz.

Aupair NewYork Eğitim Günleri: Amerika’ya aupair girileri her ay belirlenen günlerde olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen tüm aupairler New York’ta YMCA yurtlarında ücretsiz konaklayarak Amerikaı ailelerinin yanına gitmeden önce, 4 gün süre ile çocuk bakımı ve ilk yardım konularında eğitim ve bu konuda ücretsiz bir kitap almaktadır. Bu programın Devlet Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan bir parçasıdır. Bu süre boyunca Euraupair aynı kente veya bölgeye gidecek olan aupairleri aynı odalarda konaklatarak tanışmalarını ve ailelerinin daha yanına gitmeden önce arkadaş olmalarını sağlamaktadır. Bir gün ise ücretsiz New York Sight Seeing turu düzenlenmekte ve Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, Broadway, Times Meydanı, Central Park gibi New York’un en güzel yerleri gezilmekte ve aupairler diğer boş zamanlarında New York’u kendi başlarına gezebilmekteler. Bu 4 günlük süreç Amerika’ya uyum açısından son derece yararlı olmaktadır.

Amerika’ya giderken kişisel harcamalarınız için yanınızda minimum 800$ cep harçlığı götürmenizi tavsiye ederiz.

Au Pair programı tüm katılımcılarına program başında sağlık sigortası sunduğu için herhangi bir sağlık sorununuzda bu sigortadan yararlanabilirsiniz. Sigorta poliçeniz program başlangıç-bitiş tarihlerini kapsayacak olup minimum 12 ay geçerlidir olup, Amerika’da geçireceğiniz 13. ayda size sunulan seyahat süresinde geçerli değildir. Seyahat süreniz için kendiniz ayrıca bir sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Evet. Hem ev sahibi ailenizden hem de Amerika’daki program sponsorunuz EurAupair’den onay almanız gerekir.

Vize masrafınız 185 USD, pasaport masrafı (pasaport harç ve defter bedeliyle ilgili güncel bilgi için buraya tıklayınız ) ve cep harçlığınız en az 800USD o kadar!!! Amerika uçak biletinizi Ozman’dan alacaksınız. Sağlık ve kaza sigortanız da ücretsiz sağlanacak.

Kültürel değişim vizesi olan J1 ile gidilmekte.

Bu programda en büyük güvenceniz Euraupair’dir. Yanında kaldığınız ailenin bulunduğu yerde mutlaka bir Euraupair yerel danışmanı vardır ve bir sorun yaşamanız durumunda size ilk yardımcı olacak kişi O dur . Onu dışında gerektiği durumlarda Euraupair ve Ozman ile bağlantı kurarak yardım alabilirsiniz.

Danışmanlar o bölgede yaşayan halk arasından seçilen gençlerle olmayı seven ve kültürel değişim programının amacını anlayabilmiş gönüllü kişilerdir. Ve program boyunca hem Amerikalı ailelerin hem aupairlerin sorunsuz yaşamalarını ve gerekirse danışmanlık yapmayı üstelenirler. Ayrıca aupair in bir eğitim programına katılmasını, görevlerini yapmasını, ailelerin verdiği sözleri yerine getirmesini denetler ve bölgede ki tüm aupairleri ayda bir kez bir sosyale etkinlikte bir araya getirerek kaynaşmalarını ve eğlenmelerini sağlar ve tüm çalışmalarını Euraupair merkezine rapor eder. Danışmanınız ailenizin yanına varır varmaz sizle uyum sağlama toplantısı yapacak ve yıl boyunca sizinle sık sık görüşecek. Danışmanınız size kalacağınız bölge ve katılabileceğiniz kurslarla ilgili geniş bilgi verecek ve kalacağınız bölgedeki diğer aupairlerle sık sık toplanabilecek ve kültürel aktivitelere katılabileceksiniz. Danışmanınızın yıl boyunca programınızın en iyi şekilde geçmesinde yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Hızlı Erişim
Geri
WhatsApp
Instagram
Bilgi İstek Formu
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.