Work and Travel vize randevuları 2013 yılına kadar telefon aracılığıyla Yurt Dışı Eğitim Kurumları tarafından alınıyordu ve konsolosluk bu hizmet için katılımcılardan kişi başı 20 USD vize randevu ücreti tahsil ediyordu. 2013 yılı itibariyle konsolosluk bu ücreti kaldırmıştır. Ancak Konsolosluk, Work and Travel katılımcıları için vize randevularının yine Yurt Dışı Eğitim Kurumlarının almasını istemektedir.

Vize başvurusunda bulunurken yanınızda DS 2019 formunuzun olması gerekmektedir. Bunun için vize başvuru tarihinden yaklaşık 4 hafta öncesinde ödemeniz de dahil olmak üzere gerekli tüm işlemlerinizin tamamlanması gerekmektedir. Vize görüşmesi için gerekli DS 2019 ve SEVIS belgelerinin yetiştirilebilmesi için önemlidir.

OZMAN ofislerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vize Randevu İptali konusunda önemli hatırlatma!

Vize Randevunuz alındıktan sonra iptali veya değişikliği için, vize randevu tarihinizden 5 iş günü öncesinde lütfen Ozman Yurtdışı Eğitim’e bilgi veriniz. 4 iş gününden az kalan randevu tarihleri için herhangi bir iptal veya değişiklik yapılamamaktadır ve ilgili vize randevu tarihiniz geçene kadar yeni randevu isteğinde bulunulamamaktadır.

Örneğin, İstanbul ABD konsolosluğunda, 23 Mart Cuma günü için vize randevusu olan bir öğrenci, randevuyu iptal etmek istediğini en geç 17 Mart günü Ozman Yurtdışı Eğitim’e bildirmek zorundadır. 18 Mart veya sonrasında haber verir ise randevu iptal edilemeyeceği gibi 26 Mart’a kadar yeni bir vize randevu talebinde bulunulması da söz konusu değildir. Yeni alınacak olan vize randevusu için de en erken tarih 28 Mart veya sonrası olabilmektedir.

Work and Travel J1 vizesi için hazırlamanız gereken evraklar

Work and Travel vize dosyanızda aşağıdaki evrakların bulunması gerekmektedir. Katılımcının durumuna göre ek evraklar konulması tavsiye edilebilir.

  • 1 adet, 5×5, arka fonu beyaz, kulaklarınızın göründüğü ve yüzünüzün toplam alanın %60’ını kapladığı biyometrik vesikalık fotoğraf
  • DS 160 vize başvuru formu (Bu form elektronik ortamda online doldurulacak ve daha sonra onay sayfası çıktı alınarak dosyaya koyulacaktır.)
  • DS 2019 formu
  • SEVIS Ücreti ödentisi
  • ABD’de çalışacağınız kurumdan gelen İş Sözleşmenizin fotokopisi
  • Okulunuzdan alacağınız yakın tarihli İngilizce Öğrenci Belgesi
  • Okulunuzdan alacağınız kapalı zarf içinde yakın tarihli İngilizce Transkript (Zarf, kapandığı yerden okul tarafından mühürlenmelidir.)
  • Yabancı uyruklu öğrenciler için oturma izni belgesi ve fotokopisi
  • Ozman Vize Kapak Yazısı