Work And Travel’a Nasıl mı gidilir ? Gelin Benim Hikayemi Okuyun… Hepsi aşağıdaki yazımda efenim. Yıldız Teknik Üniversitesi Gezi ve Kampçılık Kulübünün her yıl ekim aylarında yaptığı UNITRA( Öğrenci İşi Yurtdışı) isimli etkinlikte OZMAN’ın konuşma yapacağı ve bir kişiye çekiliş ile work and travel hediye edeceğini öğrendim. yurt dışına nasıl giderim , hangi yollar ile çıkarımın detaylarını bu etkinlikteki farklı  oturumlarda alabileceğimi öğrendim ve etkinliğe katıldım. Konuşmanın sonunda yapılan çekiliş sonucunda şu an Amerika’dayım.  yaşayıp yaşayabileceğim en güzel deneyimleri , en eğlenceli vakti ve farklı kültürlerden  insanları burada tanıma fırsatını elde ediyorum. Buraya gelmeden önce herkesin kafasında ki sorulardan Work and Travel nedir ne zamanlarda yapılır ya da asıl amacı nedir? Bu tarz sorularımın cevabını UNITRA etkinliğinde bulmuş oldum. Work and Travel aslında bir kültürel değişim programı ve bir gün karar vermişsin uçağa biniyorsun ve ertesi gün Amerika’dasın tamamen farklı bir kültür ve farklı insanlar o değişimin insanın içinde yarattığı duygular  her şey bi yana insanın içinde ki o korku bile hoşuna gidiyor bi yerden sonra, gülümseyerek hatırlıyorsun o zamanları.

Nasıl burada olduğumu anlattığıma göre biraz da burayı ve yaşam şartlarımı OZMAN’ın bana ne açılardan destek olduğunu ve vizesinden tutun amerika’da neler yapacağıma nasıl iyi işi bulurum kendim için gibisinden tavsiyelerini dinleyerekten buraya geldim. Diyelim ki sorun mu yaşadım ya da bi soru işareti mi var kafamda ,anında iletişim kurup yardımcı oluyorlar ki bu buradaki insan için en önemli özellik çünkü burada tek başınızasınız ve yardımcı olacak insan kolay bulunmuyor . Bunun dışında ofisteki samimi ortamı ve insanların size ne kadar yardımcı olmak istediklerini ve sizi yarı yolda bırakmayacaklarını hissediyorsunuz.En azından bi ofise uğrayın ki bu dediklerimde haklı mıyım yoksa ‘’abi sallıyo ya bu’’ düşüncesinde olmayın. Ayrıca benim Amerika’da ki sponsorum INTEREXCHANGE ve geldiğim ilk hafta bana ziyarete gelip herhangi bir sorun ya da ihtiyac durumunda iletişim numarası bırakmaları insana ufak da olsa ihtiyacı olan güveni veriyor.

Her şeyin yanında Work&Travel sadece para kazanayım düşüncesiyle gelen insanlar ve ‘’abi Amerika’da ki yaşama ayak uydurup burdan keyif almak istiyorum’’ diyen insanlar olarak ikiye ayrılıyor bence. Bunun seçimini bi nevi siz yapacaksınız. İkisini bir de yürütebilirsiniz ama yoruyor demedi demeyin. Kısaca benim Work&Travel hikayem bu şekilde ilk defa yurtdışına çıkacak bir kişi için work and travel en kolay ve güvenilir yollardan biri. Eğer sen de aklından Work&Travel’ a gitmeyi geçiriyorsan düşünme bile bu hayata bir kere geliyorsun ve farklı tecrübeleri yaşamaktan asla vazgeçme !!!

Oğuz Alp Yılmaz – 2017