Öncelikle programa başvurmadan kendinize şunu sormalısınız ‘Siz sabırlı ve farklı ülke ve yaşam tarzına ayak uydurabilecek ayrıca çocukları gerçekten seven birisi misiniz?’ Bu soru önemli çünkü geldiğinizde de anlayacaksınız ki ilk zamanlar kolay geçmiyor. Herşey yeniden başlayacak hayatınızda ülkenizdeki birçok şeyi bulamayabilirsiniz bu yüzden sabırlı olmanız gerekiyor.

Programa başvurup herşeyi hazırladıktan sonra aile eşlenmek için bekliyoruz ve bu aşama gerçekten stresli olabilir bazen istediğiniz gibi aile çıkmayabilir ve eşleşme süreci uzun sürebilir. Sürenin ne kadar uzun olması önemli değil siz doğru aile bulduğumuzdan emin olana kadar bekleyin ve aileler hakkında detaylı bilgi edinmeye çalışmalısınız. Tabii birkaç sykpe görüşmesiyle insanları anlamak tanımak mümkün değil fakat biz elimizden geldiğince ailelere soru sorarak onları anlamaya çalışmalıyız. Sizden ne beklediklerini çalışma düzenini detaylı şekilde sorup bilgi edinmelisiniz. Bazen aileler size işiniz olmayan şeyler yapmanızı söyler bu konularda dikkatli olmalısınız ama bu demek değil ki aynı evde siz hiç sorumluluk sahibi olmayacaksınız. Tüm au pair ler evde bulunduğu sürece ev kuralları vs. mümkün olduğunca aileye yardımcı olmaktadır.

Ben şu an Amerika ya ilk gelirken eşleştiği ailenin yanında değilim buraya gelince ilk ay onlarla bazı sorunlarımız oldu ve değişmek zorunda kaldım. Bana yardımcı olmaya çalıştılar bazı konularda fakat. aile değişikliği yaptım ama değişiliğe başvurduktan bir ay kadar sonra başla aile buldum. Gerçekten çok stresli bir dönemdi ve çok güçlü olmam gerekti. Eğer burada aile çıkana kadar kalacak imkanınız yoksa Türkiye ye geri dönmek zorunda kalabilirsiniz ve programa tekrar başvuru şansınızı kaybedersiniz ve ben az kalsın dönmek üzereydim diyebilirim. Sadece sabırlı ve dikkatli olmanız gerekli. Şu an ki ailemden memnunum ve oldukça hoşgörülü ve anlayışlı insanlar. Emin olun sizi evinizde gibi hissettirmek için uğraşacaklardır fakat şöyle de bir gerçek var ki insan kendini mutlu edebilmeyi bilmeli.

Bu programda en önemli kısım çocuklarla iyi iletişim kurabiliyor olmanız, Onları biraz olsun tanıyabilmenizdir. Çocuklar için kısa ve etkili çözümler bulmanız gerek çünkü onlar sadece o anın keyfini çıkarmak isterler. Bazen size incitici şeyler söyleyebilirler çünkü sadece kendi istedikleri olsun isterler. Siz sadece doğru olanı onların seçebileceği şekilde yapmaya çalışın eminim onlarda bundan hoşlanırlar. Elbette ki bazen kurallar istisnai olarak değişebilir ya da yaptıkları hatalar düzgünce uyarılarak görmezden gelinebilir ama bunun her zaman olmayacağını onun anlamasını sağlayacak şekilde davranmalısınız. Her çocuk şeker çikolata sever fakat sizinle bildiğiniz gibi her zaman bunları yemeleri mümkün değil. Onlara ödül gibi göstererek yapacakları şeylere karşılık haftanın belli günlerinde çikolata , dondurma vs.yemelerine izin verebilirsiniz ve bu onların sizi sevmelerine de yardımcı olur. Tabiki sizin de onları sevmeniz gerekli :)

Bazen kendinizi yalnız hissedebilirsiniz bu çok normal ama merak etmeyin arkadaşlarınız olacak ve almanız gereken kredi miktarı kadar okula gitmeniz gerecek bu yüzden sosyal anlamda kendinize çözüm sağlamış olacaksınız. Çok güzel imkanlarınız olacak ve gezme şansınız var elinizde bunu iyi değerlendirip mümkün olduğunca bu fırsatların tadını çıkarmaya çalışın.

Genel olarak bu şekilde bir yılınızı başarılı bitirmenizi dilerim ve tabi ki dediğim gibi insan öncelikle kendini sevmeli ve mutlu etmeli.

Betül Şahin