Merhaba, Work and Travel nedir? Bir de sizden öğrenelim.

Work and Travel’ın özel kurumlarca düzenlenen, ama Amerikan Dışişleri Bakanlığının sponsorluğunu yaptığı bir program olduğunu bilmek önemlidir. Bu programın oluşturulmasındaki ana fikir, bütün dünyadan gençlerin ABD’ye gelip burayı birinci elden görmelerine ve gezmelerine olanak sağlamak ve Amerikalıların da dünyanın farklı ülkelerinden gelen insanlarla tanışıp bilgi ve kültürlerin kaynaşmasına olanak sağlamaktır. Böylece iki taraf da farklı kültürleri anlama imkanı bulmaktadır.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sponsorluk yapıyor dediniz, bunu biraz açar mısınız?

Amerikan Dışişleri Bakanlığı ABD’deki kurumlara bu programı yapabilmeleri için yetki verir, bu kurumlar da Türkiye’deki partner veya temsilcilikleri yoluyla çalışırlar. Amerikan Dışişleri Bakanlığı burada vize için gerekli DS 2019 formunun verilmesini ve kurumların işlerini programın kurallarına uygun yapıp yapmadıklarını denetler.

Türkiye ve Türk öğrencilerin bu programdaki konumu ne durumda?

Türkiye bu sene en büyük 8. katılımcı ülke oldu. Bu büyük bir gelişme! Duyduğumuz bir çok hikaye ve anlatılanlardan çıkardığımız şey, öğrencilerin bu programdan oldukça başarılı bir şekilde faydalandıklarıdır.

Bu programa katılacak olan öğrenciler ne tür beklentiler içine girmeli ya da girmemeliler?

Bu programdan neredeyse sonsuz faydalanma biçimi bulunmakta;  Eğer öğrenciler bu programda iş deneyimi kazanmak ve çalışmak istiyorlarsa, buna sahip olabilirler.  Eğer, ingilizcelerini pratik yapma imkanına ulaşmak istiyorlarsa, buna da sahip olacaklar.  Eğer ABD’yi gezip görmek farklı insanlar ve kültürler tanımak istiyorlarsa, bu da gayet mümkün. Neticede bir çok şey istekleri ile ilgili. Fakat şunu unutmamak gerekli: Bu program sadece bir tatil değil! Bu programda gezmenin yanında ÇALIŞMAK var. Bu sorumluluğun farkında olunması gereklidir. Bizim, Amerikalılar olarak gurur duyduğumuz şeylerden biri de çalışkanlığımızdır. Bu özelliğimizin aynısını Türklerde de görüyoruz.

Bize rakamlarla geçen sene kaç kişinin bu programa katıldığını söyler misiniz?

2006 yazında bu programa dünyadan 105 bin öğrenci katıldı, Türkiye’den ise yaklaşık 5 bin öğrenci bu programla ABD’ye gitti.

Öğrenciler bu programa katılmak istediklerinde en çok nelerin fakında olmalılar ve nelere dikkat etmeliler?

Bu özellikle daha önce Türkiye dışına hiç seyahat etmemiş öğrenciler için hayatlarını ve dünyaya bakış açılarını değiştirme açısından bir deneyim olacaktır.  Bu programa katılan öğrencilerin olgun birer yetişkin gibi davrandıklarında bu programdan çok fayda gördüklerine inanıyorum. Çünkü bu onlara hem çalışma, hem de çalışırken eğlenme ve hayattan zevk alabilme imkanlarını bir arada sunuyor.

ABD’de çalışırken iş hayatında nelere dikkat edilmeli?

Zamanında işinizde olun; Amerikalılar insanların birbirlerinin söz verdikleri zamanda orada olmalarına çok önem verirler. İş hayatına başladığınız zaman gözlemlerde bulunun, sizden ne beklendiğini iyi anlayın ve buna uygun hareket edin. Eğer sizden beklenenleri anlamadıysanız ya da aklınızda şüpheler varsa ya iş arkadaşlarınıza ya da patronunuza sormaktan, teyid almaktan çekinmeyin!

Bu programa başvurmak için en uygun zamanlar hangi tarihler?

Ne kadar erken olursa bizim açımızdan o kadar iyi. Bu sene 1 Şubat’tan itibaren vize başvurularını alacağız. Öğrenciler Nisan’da vizeye gitmek isterlerse belki de Mayıs’a kadar boş randevu tarihimiz olmayacak, ama şubat ve Mart’ta istedikleri tarihte daha rahat başvurabilirler. Diğer yandan, erken başvurunun en önemli avantajlarından biri de vize başvurusundaki hataları düzeltmek için yeterli zamanın bulunması.

Bu programa katılacak olan öğrencilerin hangi başvuru prosedürünü izlemesi gerekli?

Bütün öğrenciler Türkiye’de yetkili temsilcilikleri olan kurumlara başvurmalı. Başvurusunu özenle takip etmeli ve, bizim açımızdan en önemlisi, vize başvuru formlarını düzgün bir şekilde ve elektronik formları kullanarak doldurmalı. Böylece biz de bu programa katılmak için konsolosluğa başvurdukları zaman bu programın içeriğini bildiklerinden emin olarak hareket edebiliriz. Bir diğer konu da dürüstlük. Gerçek belgelerin dışında ki başvuruların belgede sahtecilik olduğunu unutmamalarını rica ediyorum.

Peki ya not ortalaması?

Genel not ortalamasına bakmamızın iki sebebi var:
1. Not ortalaması iyi olan öğrencilerin, 4 üzerinden 2 ve üstü için , hem işlerinde daha başarılı olduklarına, hem de programda başarılı olduklarına inanıyoruz.
2. Başarılı ve ciddi öğrencilerin eğitimlerine daha sonra, yazın ara verdikleri yerden devam edeceklerine inanıyoruz.

Bir Amerikalı olarak, ABD’nin nerelerini önerirsiniz?

Özellikle seyahat için Connecticut’ı öneririm çünkü ben Connecticut’lıyım ve orayı gerçekten seviyorum! Diğer taraftan şehir dışında çalışan öğrencilerin seyahatlerinde büyük şehirleri ziyaret etmelerini öneririm, keza şehirde çalışan öğrencilere de şehir dışına çıkmalarını öneririm. ABD çok büyük bir ülke, tek seferde her tarafın görülemeyeceğini unutmamak da gerek.

Bu programa eğer katılsaydınız, nerelere gitmek isterdiniz?

Colorado’nun dağlarına gitmek isterdim, çünkü oraları daha önce hiç görmedim. Fakat Türk öğrencilere önerim büyük Türk yerleşimlerinin olmadığı kasaba, şehir ve yerleşkelere gitmeleridir. Hem ingilizceleri daha iyi gelişir, hem de kültürel alışveriş daha sıkı olacaktır. Öğrencilere tavsiyem daha önce hiç duymadıkları yerlere gitmeleri, mesela ben Erzurum’a gittim geçenlerde ve oradaki insanların bana karşı olan konukseverliğini İstanbul’da görmedim. Fakat Türkiye’ye gelmeden önce Erzurum’u hiç duymamıştım. Onun için Ohio, South Dakota ilginç yerler olabilir….

Work and Travel programını tavsiye eder misiniz?  Neden?

Şu an dünyada kültürler arası bir çok yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Bunu ortadan kaldırmanın yollarından en önemlisi insanların birbirleri ile tanışmaları, arkadaş olmalarıdır. Başka bir kültürü tanımanın en önemli yolu o kültürün insanları ile birebir zaman geçirmektir ki üniversite öğrencilerinin böyle büyük bir şansları var. Aslında iki ülke arasında o kadar çok benzer yan var ki, ancak bu benzerlikler karşılıklı ziyaretler sonrasında anlaşılabiliyor. Öğrenciler aynı zamanda Türkiye’nin birer elçisi olduklarını unutmamalıdırlar. Kendi kültürlerini ve ne kadar harika olduklarını anlatmak için önlerinde kocaman bir fırsat var.

Bazı öğrenciler bazı adı olan üniversitedeki öğrencilerin bu programa katılmak için daha çok şansı olduğunu düşünüyorlar. Bu doğru mu?

Cevabım kesinlikle HAYIR. Bu doğru değil. Hatta vize memurlarının bu program hakkında en çok sevdikleri şeylerden biri de Türkiye’nin bir sürü değişik üniversitelerinden gelen öğrencilerin WAT ile Amerika’ya gidip keşfedebilmelerine olanak sağlıyor olması.

Zaman ayırıp, sorularımızı cevaplandırdığınız için teşekkürler.

Söyleşi : Saygın Ozman