Hangi Ülkelere gidebilirim ?

Sadece Amerika’ya.


Work and Travel Programına Kimler Katılabilir ?

– Türkiye veya KKTC’de öğrenim gören TC veya yabancı uyruklu, 18-28 yaş arası, İngilizce konuşabilen 4 yıllık üniversitelerin hazırlık, 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri – Açık Öğretimin İngilizce öğretmenliği, ders devam zorunluluğu olanlar – Yüksek lisans programlarına kayıtlı öğrenciler. * Not: 2 yıllık üniversite öğrencileri, Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri ve üniversite mezunları Work&Travel’a katılamazlar. Bu durumdaki öğrencilerimize Ozman J1 Kariyer programlarını, ayrıca kız öğrencilerimize Amerika’da Aupair programını incelemelerini ve bilgi istemelerini öneririz.

 

Yabancı uyruklu öğrenciler başvurabilir mi?

Evet. Türkiye’de herhangi bir üniversitede full time okuyan lisans ve yüksek lisans öğrencileri kendi ülkelerinde Amerikan Konsolosluğu ve vize ilişkilerine sahip ise başvurabilirler. Vize başvurularını kendi ülkelerinden yapmaları gerekebilir.

 

Yurt dışında okuyan Türk öğrenciler başvurabilir mi?

Evet, ancak vize başvurusu için Türkiye’ye gelmeleri gerekmektedir.

 

Kıbrıslı olan ve Kıbrıs’ta okuyan gençler başvurabilir mi?

Evet, hatta vize başvurusunu Türkiye’de Türk gençleri ile eşit koşullarda yapma hakkı tanınmaktadır.

 

Ne kadar İngilizce bilmem gerekiyor ?

Günlük yaşam içinde iş arkadaşlarınız ve işvereniniz ile gramer hataları veya sözcük yetersizliği ile de olsa diyalog kurabilecek kadar İngilizce konuşabilmeniz gerekir. Başvuru öncesi bu konuda bizden yorum alabilirsiniz. İngilizce mülakatımız sonunda kesin başvuru yapabilirsiniz. Erken başvuru anında İngilizceniz yetersiz ise ön başvuru yaparak bir süre sonra yeniden mülakata girebilirsiniz. İngilizce düzeyiniz yerleştirileceğiniz iş kolu çeşidinde etkendir ve vize başvurusunda da önem kazanır, çünkü konsoloslukta sizinle İngilizce görüşme yapmanız beklenecektir.

 

Başvurudan gidene kadar ki işlemler neler ?

– Bilgi alışverişi ve İngilizce mülakat. – Başvuru ve gerekli belgelerin sunulması. – İsteklerin tespiti. İş listelerinden iş seçimi istek listesinin hazırlanması. – Dosya teslimi. – Dosyanın ABD’ye gönderilmesi. – İş yerleştirme süreci. – Ödeme tamamlanması ve DS 2019 formunun getirilmesi. – Vize başvurusu. – Uçak biletinin kesinleştirilmesi. – Eğitim toplantılarına katılım. – Gidiş.

 

Bu programla Amerika’da iken dil kursuna gidebilir miyim ?

J1 vize ile full time kursa gidemezsiniz. Ancak çalıştığınız yere yakın bir kurs var ise part time derslere katılabilirsiniz.

 

Başvurunuzun kabul edilmesi için önemli kriterler nelerdir?

– 4 yıllık üniversite öğrencisi olmak, Gramer hataları ve sözcük yetersizliği olsa bile günlük yaşamı yürütecek düzeyde İngilizce konuşabilmek. – Yeni bir kültür ve yaşam ortamına uyum sağlayacak ve çalışma ortamı ve sosyal yaşam ilişkilerini yürütecek kişisel olgunluğa sahip olmak. – Not ortalaması en az 2.00 ve üzeri olmak.

 

Work & Travel’a neden katılmalıyım ?

– Öncelikle, çünkü GENÇSİNİZ ve ÜNİVERSİTELİSİNİZ… – Türkiye’de üniversiteli gençler artık hızla dünyaya açılmaktalar. ERASMUS, COMENIUS, SUNNY gibi programların yanı sıra yurt dışında staj ve Work & Travel programları gittikçe yaygınlaşmakta. Bunlardan Work & Travel ile halen üniversite öğrencisiyken farklı ve heyecanlı bir deneyim yaşayabilirsiniz. – Bu yıl 12. yılında olan Ozman Work & Travel ile bugüne kadar bu programa katılmış ve gidecek olan binlerce öğrenciden biri de siz olabilirsiniz.

 

Work and Travel bana neler kazandıracak ?

Daha önce bizimle Work and Travel tecrübesini yaşamış yüzlerce arkadaşımız gibi, – En ekonomik biçimiyle Amerika’ya gitme, 3-4 ay gibi uzun bir süre orda kalabilme ve gezip görme şansına sahip olacağınız, – Türk öğrencisinin İngilizce konusundaki en büyük eksiği olan konuşarak pratik yapabilme imkanına kavuşacağınız, – Amerika gibi tüm kültürlerin bir potada eridiği bir ülkede Amerikan toplumu ve yaşamını tanımanın yanısıra diğer ülkelerden gelmiş sizin gibi üniversiteli gençlerle de tanışarak onların kültürleri hakkında da bilgi sahibi olacağınız, – Ömür boyu sürecek yeni arkadaşlar ve dostlar edineceğiniz, – İş deneyimi kazanarak iş disiplini, para kazanma, kazancını yönetme konusunda bilinç ve becerilerinizi geliştireceğiniz, – Kendi kendinize yeterek hem maddi hem de sosyal ilişkilerinizi kurmak ve yürütmek anlamında yaşamınızı yönetmeyi deneyimleyeceğiniz, – Ucuza seyahat edebilecek ve özgürce seyahat planları yapmanın keyfini yaşayacağınız, – Mezuniyetinizden sonra iş başvurularınızda önemli bir deneyim olarak bu tecrübenizi CV’nizde gösterebileceğiniz – Ve dönüşünüzde anlatacak hikayeleriniz olacağı için Ayrıca….. Kültürel değişim programları için özel olarak verilen J1 vizenizi suistimal etmeden dönmenizden sonra, gelecekte ABD veya diğer ülkeler için vize başvurularınızda müthiş bir referansa sahip olacağınızı da unutmamanız gerekir,

 

Kaç kez gidebilirim ?

Hazırlık ve son sınıf dahil olmak üzere istediğiniz yaz tatili boyunca defalarca katılabilirsiniz. Şu anda bizim 2-3 kez giden yüzlerce öğrencimiz olduğu gibi az sayıda da olsa 4-5 kez giden öğrencilerimiz de var.

 

BAŞVURU işlemleri nasıl olmakta?

– Başvuruda İngilizce ve Türkçe görüşme yapılır ve uygun adaylar kesin kayıt verebilirler. – İş listelerimizden iş seçimi veya birlikte gitmek istediğiniz arkadaşlarınız gibi isteklerinizi bildirirsiniz. – ABD’ye gönderilecek dosya için size gerekli belgeler verilir ve doldurarak getirmeniz istenir. – Pasaportunuz yoksa 1 yıl süreli pasaport çıkarırsınız (bordo). Doldurulmuş belgeler ve pasaport fotokopinizi bize teslim edersiniz. – Dosyanız ABD’ye gider, ABD’den iş yerleştirmenizin onayı gelir ve konaklama bilgileriniz gelir. – Size bildirilir. – Onaylar ve imzalarsınız. – Ödemelerinizi size başvuru anında bildirildiği üzere tamamlarsınız. – DS2019 formunuz ABD’den gelir. – Vize başvurusu için hazırlık yapılır (Bu konuda bizden birebir danışmanlık alırsınız) – Vize başvurusu için randevunuz alınır. – Vize görüşmesine gidersiniz. – Gidiş tarihinize göre uçak rezervasyonunuz yapılır. – Vizenizi alırsınız. – Uçak biletinizi kestirir ve bavulunuzu hazırlar yola çıkarsınız………. Wait for me USA!!!

 

İşlemler ne kadar sürer?

Başvuru, işe yerleştirme, DS2019 formunuzun hazırlanarak bize gönderilmesi ve vize alınması dahil 2-3 AY veya daha uzun sürebilir.

 

Ne zaman başvurmam gerekiyor?

En uygun başvuru ayları Eylül-Nisan ayları arasıdır. Geç başvuru iş kotası ve vizede sorun yaratabilir. Kayıtlarımız Mayıs ayında kapanacaktır.

 

Erken başvurunun avantajları nedir ?

İndirim alırsınız. İş seçeneklerinden seçme şansınız yükselir. 2-3 arkadaş aynı yere yerleşebilirsiniz. Vize başvurunuzu erken yaparak stressiz vizenizi alırsınız.

 

Gidiş ve dönüş tarihleri nedir?

Bu tarihleri okulunuzun bitiminden hemen sonra ve açıldığı döneme denk gelmek koşulu ile SİZ belirliyorsunuz. Başvuru formunuza gidiş ve dönüş tarihlerinizi yazarken dikkatli olmanız çok önemli çünkü iş yerleştirmeniz tarihler göz önüne alınarak yapılmaktadır.

 


2-3 Arkadaş aynı yere gidebilir miyiz?

EVET. Gidiş tarihleriniz, İngilizce düzeyleriniz benzer ise ve aynı anda başvurduğunuz takdirde 2-3-4 hatta daha fazla sayıda kişi birlikte gidebileceğiniz seçeneklerimiz mevcuttur.

 

Kesin bir iş veya bölge seçebilir miyim ?

Erken başvuru yaparsanız ve istediğiniz iş yerinde aranan özellikler sizde var ise gerçekleşir

 

Gidişte cep harçlığı ne kadar olmalı?

En az 800 USD. Bu miktar ilk 15 gün, ilk maaş çekinizi alana kadar yaşam ihtiyaçlarınız, varıştaki iç ulaşım masraflarınız, konaklama ücretiniz ve varsa depozitosu için gerekecektir.

 

En az ve en çok çalışma süresi nedir?

Üniversitenizin kapandığı ve açıldığı tarihler arasında en az 2.5-3 ay en çok 4 ay süre ile çalışabilirsiniz. Çalışma sürenizin bitiminde ek olarak Amerika’nın istediğiniz bölümünü gezebileceğiniz 1 ay “free travel” hakkınızı kullanabilirsiniz. TRAVEL bölümünde özgürce seyahat edebilirsiniz. Bu süre içinde ucuz ve güvenli seyahat etmenin yolları konusunda Ozman danışmanlığı ile bilgi edinebileceksiniz. Ayrıca, komşu ülkeler Kanada veya Meksika’ya da geçebilirsiniz ancak oradan ABD’ye yeniden giriş yapamazsınız. Türkiye’ye o ülkelerden dönersiniz. NOT : Uçak bileti rezervasyonunuzu yaparken gitmeden seyahat planınızı yapabilirseniz biletiniz ona göre düzenlenir.

 

Gittikten sonra bu programın bana uygun olmadığını fark edersem dönebilir miyim?

Gidişten sonra psikolojik uyumsuzluk veya ailevi nedenlerle dönmek zorunda kalırsanız gerekçenizi sunarak Türkiye’ye dönebilirsiniz. Ancak geçerli bir sebep sunmanız gerekmektedir.

 

Sözleşmedeki çalışma süremden erken dönebilir miyim?

İş sözleşmenizde yazan dönüş tarihi işverenler için çok büyük önem taşımaktadır. İş anlaşmanızı imzalarken tarihler konusunda son derece dürüst bilgi vermelisiniz. Tarihi size uymayan işi kabul etmemelisiniz. Keyfi olarak işten erken ayrılmanız vizenizi ve iş anlaşmanızı suistimal ettiği şeklinde yorumlanır ve J1 vizeniz sponsorunuz tarafından iptal edilebilir. Bu durumda size verilen süre içerisinde Türkiye’ye dönmeniz gerekir.

 


Birden fazla işte çalışabilir miyim?

Evet. Ancak (Social Security Number) güvenlik numaranız geldikten sonra 2. İş aramaya başlayabilirsiniz.

 

Siz bana 2. bir iş bulacak mısınız?

  1. İşinizi kendiniz bulmanız gerekmektedir. Ama, nasıl bulacağınız konusunda bilgi alacaksınız.

 


Ne kadar çalışacağım?

Haftada minimum 32 saat ve genelde haftalık 32-40 saat arası çalışırsınız. Ancak çoğu zaman fazla mesai (overtime) yapabileceğiniz durumlar oluşabilir. Overtime da ücretler 1.5 katı ödenir. Ayrıca isteyen öğrenciler 2. bir iş bularak çalışabilirler. Serbesttir. İkinci işinizi ancak (Social Security Number) Sosyal Güvenlik numaranız geldikten sonra aramaya başlayabilirisiniz. Çok çalışmak istemiyorsanız birinci işinizde çalışarak kalan zamanınızı bol ve rahat bir şekilde sosyal yaşam için kullanabilirsiniz.

 

Ne kadar kazanacağım?

Amerika’da saat ücreti esasına göre ücret alınır. En düşük saat ücreti 7,25 USD dir. WorkandTravel işlerinde saat ücreti 7.00 – 12 USD) arasında olmaktadır. Bahşişli işlere yerleştirilirseniz saat ücreti 2.5 – 5.5 USD görünecektir ancak günlük bahşişlerle kazancınız genellikle normal saat ücretli işlerden çok daha iyi olmaktadır.

 

Kazancım bana yeter mi ?

Kesinlikle evet. Bu programla alacağınız ücret Amerika’da ki tüm yaşam giderlerinizi karşıladığı gibi para biriktirmenizi bile sağlamaktadır. Travel bölümünde gençler birikimleri ile gezmekte ve hatta bir çoğu bunun sonunda bile Türkiye’ye birikimle dönebilmekteler. Bazı seçeneklerimizde sıra dışı birikimler yapılabilmektedir.

 

Benden vergi kesilecek mi?

Çalıştığınız saat ücreti üzerinden eyaletlere göre farklılık gösteren çok küçük miktarda vergi kesilecek ve bu vergileri dönüşte vergi iadesi başvurusu yaparak iade alacaksınız. Ozman bu konuda size yol gösterecek.

 

Kesilen vergiler ne olacak ?

Sizden kesilen vergileri dönüşte vergi iadesi başvurusu yaparak iade alacaksınız. Ozman bu konuda size yol gösterecek.

 

Nerede kalacağım ?

Ozman’la giden öğrencilerin çoğunun konaklaması gitmeden önce kesinleşmiş olur ve nerede kalacağınızı ve ne kadar ödeme yapacağınızı bilerek gidersiniz. Konaklama çoğu zaman haftada 50 – 100 USD’ye kadar olabilmekte. Konaklama yerleri; evler, apartman daireleri, yurtlar, prefabrik konaklama birimleri, motellerde sizin için ayrılmış birimler olabilir. Çoğu zaman diğer öğrenci veya çalışanlarla paylaştığınız odalar veya yaşam birimleridir. Kızlar ve erkekler ayrı birimlerde konaklarlar. Kalacağınız yerler basit döşeli, temiz, temel ihtiyaçlarınıza cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve güvenlidir.

 

Gittikten sonra konaklamamı değiştirebilir miyim?

Bazen evet bazen hayır. Çoğu zaman sizin için çok önceden hazırlanmış olan konaklamanızı terk ederek başka yere gitmeniz işverenler tarafından istenmeyen bir şeydir.

 

Yemekleri iş yerleri mi verecek ?

Özellikle turizm ve restoran sektöründe iş saatleri süresince çoğu zaman en az bir öğün ücretsiz veya indirimli verilmektedir. Ancak bazı durumlarda tüm yemek giderlerinizi kendiniz karşılamanız gerekebilir. Bazı konaklama birimlerinde kendiniz yemek yapabileceğiniz mutfak olabilmektedir.

 

İş yerleştirmem ne zaman yapılacak ?

Ön ödemelerinizi yaptıktan ve dosyanız ABD’ye gittikten sonra iş yerleştirmeniz yapılır ve çoğu durumda DS2019 formunuz gelmeden önce iş yerleştirme bilgileriniz gelir ve siz vizeye gitmeden nerede ne kadar saat çalışacağınızı, alacağınız ücreti, konaklama bilgilerinizi yazılı olarak görür okur ve kabul ettiğinize dair imzalarsınız. Tüm öğrencilerimiz ABD’ye gitmeden önce detaylı iş yeri ve konaklama bilgilerine sahip olurlar.

 

İş yerleri ABD’nin neresinde ?

Amerika bir ucundan bir ucuna uçakla 6 saatte uçulabilen 50 eyaletten oluşan büyük bir ülkedir. İş yerleri ABD’nin her yöresinde olabilir. Ofislerimize gelerek iş çeşitlerimizi görebilirsiniz. Yerler genellikle küçük yerleşim birimleri veya bağımsız tatil kompleksleri şeklinde olabilir. Florida, California, New York, Pennsylvania gibi popüler eyaletlerin yanı sıra Türkiye’de pek duymadığınız Montana, Wisconsin, Colorado, Arizona, Wyoming, Virginia, Maryland, Georgia gibi eyaletler ve hatta Alaska’da iş yerlerimiz mevcuttur.

 

Ne tür işlerde çalışabilirim ?

WAT programının çalışma özelliği vasıfsız işçi statüsündedir. Özel bir özgeçmişiniz olması gerekmez. Genellikle turizm ve otel sektörü, fast food, eğlence parkları, perakende satış mağazaları, kafeterya ve restoranlarda, tatil amaçlı çiftliklerde, doğal parklarda bulunan turistik yerleşkelerde; garson, komi, fast food servis ve bakım elemanı, müşteri hizmetleri görevlisi, kasiyer, resepsiyonist, otellerde oda bakımı, bellboy, mutfak işleri, eğlence parklarında operatörlük, tezgahtarlık, bilet kesimi, otopark görevlisi, gözetmen, satış elemanı gibi çok değişik iş kollarında olabilir. (Ayrıntılı Bilgi için tıklayınız)

 

Daha uzun süre nasıl çalışabilirim ?

Amerika’da daha uzun dönem çalışma programına katılmak isterseniz INTERNSHIP ve TRAINING (maaşlı veya maaşsız staj) programlarımıza başvurmanız gerekir. Tüm bölümler, tüm sınıflar ve mezunlar başvurabilir. Daha fazla bilgi için ltf bu bölümleri inceleyin veya ofislerimizden bilgi alın.

 

Kendi işimi bulmuş olarak başvurabilir miyim?

Evet. İş bulma dışında tüm servislerimizden yararlanırsınız.

 

Ne tür vize almam gerekir? J1 vizenin özellikleri nelerdir ?

Bu program ile Amerika’ya kültürel değişim vizesi J1 ile gidilir. American State Department tarafından yetkili sponsor kurumlar tarafından adınıza özel olarak düzenlenen DS2019 formu ile vize başvurusu yapılır. Bu vize uzatılamaz. Bitiminde dönmek zorundasınız.

 


Vize almak garanti mi?

Kimse konsolosluk adına size söz veremez. Ancak sizinle yaptığımız mülakat sonucu uygun aday olup olmadığınızı belirtebiliriz. Vize almanız. Not ortalamnızın 2.00 ve üzeri oluşu, duruşunuz , İngilizceniz, program hakkında farkındalığınız ve düzgün hazırlanmış belgelerinizle mümkündür. Geçen yıl tüm Türkiye’den yapılan başvurularda vize alma oranı %90 dır. En önemli kriterlerden birisi de bölümünüzde derslerine önem vererek okuyan bir genç olduğunuzu gösterecek olan transciptinizdir. OZMAN vize onay oranı %99 lardadır. Vize alamayacağını düşündüğümüz adayın başvurusunu almamaktayız.

 

Vize başvurusunu kendim mi yapacağım?

Evet. Ancak ABD Konsolosluğu yönergesi ile sizin için vize randevunuzu biz alacağız ayrıca vize başvurusu konusunda etkin danışmanlık sağlayacağız.

 

Vizemi aldıktan sonra ne yapmam gerekecek?

Gidiş tarihinize uygun şekilde uçak biletinizi kestireceksiniz. Bunun dışında okuldaki sınav ve sorumluluklarınızı tamamlayarak bavulunuzu hazırlamaya başlayacak ve Amerika’ya doğru yola çıkacaksınız. Ek olarak gideceğiniz yer ve genel olarak Amerika hakkında araştırma yapmanızı öneririz.

 

Çalışma sürem sonunda ne kadar süre gezebilirim?

Vizenizin bitiş tarihinden itibaren de 30 gün süreyle serbest seyahat döneminiz başlamakta. Bu süre içinde katılımcılarımızın çoğu ya araba kiralamakta ya da satın almakta ve grup halinde gezmekteler. Ayrıca iç hat uçaklarını da kullanabilirsiniz. Seyahat planınızı önceden yaparsanız uygun biletler bulabilirsiniz.

 

Gezme süremde çalışmayı tercih edebilir miyim?

Hayır çalışamazsınız. Gezme süresi “grace period” olarak adlandırılır ve size ek olarak tanınmış bir haktır, çalışma amaçlı kullanılamaz.

 

Vize başvurusunda en çok dikkat edilmesi gerekenler nedir?

İngilizceniz, genel not durumunuz ve buna ek olarak program konusunda bilgili ve gerek ABD de çalışacağınız işyeriniz ve bulunduğu bölge gerekse ABD konusunda bilgili olmanız çok önemlidir.

 

ABD’de yaşam ve iş ortamı gibi konularda nasıl bilgi sahibi olacağım?

Gidiş öncesi ABD’ye uyum bilgileri alacağınız ORYANTASYON TOPLANTILARI’na katılacaksınız. Ayrıca 40 sayfalık Türkçe Ozman WAT Bilgi Kitapçığı verilecek. OZMAN WAT Oryantasyon Toplantılarını Türkiye’de ilk başlatan kurumdur. 2000 yılından bu yana toplantılarımız tüm ofislerimizde ardışık olarak düzenlenir ve KATILIM ZORUNLUDUR.

 

SEVIS nedir?

Student Exchange Visitor Information System başharflerinden oluşan SEVIS 11 Eylül’den sonra ülkeye okumak, çalışmak ve kültürel değişim ile giren tüm kişilerin bilgilerinin tutulduğu bilgi bankasıdır.

 

ABD’de iken sağlık problemim olursa ne olacak?

Çalışma süreniz boyunca sağlık, seyahat ve kaza sigortanız yapılmış olarak gidersiniz. Sigortanız, acil durumlar ve Amerika’da iken oluşabilecek her tür sağlık problemlerinizi ve hastanede yatmanız gerekirse bu giderlerinizi de karşılayacak şekilde düzenlenmiştir.

 

ABD’de iken sorunlarım olursa bana kim yardım edecek?

Sizin çözemeyeceğiniz boyutlarda ki iş yerinizle veya programın içeriği ile ilgili konularda yerel danışmanınız aracılığı ile ABD’de ki sponsor kurumumuzdan ve Ozman Yurt Dışı Eğitim’den yardım alabilirsiniz. Amerika’da yaşam ve bilmeniz gereken tüm temel bilgilerin olduğu Ozman Bilgi Kitapçığı da size yol gösterebilir. ACİL DURUMLAR için hem Amerika’da hem de Ozman’a 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numaraları verilecektir. Gidiş öncesi ABD’ye uyum bilgileri alacağınız OZMAN WAT ORYANTASYON TOPLANTILARI na katılacaksınız. Ayrıca 40 sayfalık Türkçe Ozman WAT Bilgi Kitapçığı verilecek. OZMAN WAT Oryantasyon Toplantılarını Türkiye’de ilk başlatan kurumdur. 2000 yılından bu yana toplantılarımız tüm ofislerimizde ardışık olarak düzenlenir ve KATILIM ZORUNLUDUR.

 

Amerika’da iken Kanada veya Meksika’ya gezmeye gidebilir miyim?

Vizenizin olduğu süre içinde bu ülkelere giriş çıkış yapabilirsiniz. Vizeniz bittikten sonra girerseniz Türkiye’ye o ülkeden dönmek zorunda kalırsınız.

 


Work & Travel ile geçen yıl Türkiye’den kaç kişi Amerika’ya gitti ?

2014 yılında Türkiye’den 4094 kişi vize alarak katılmıştır. (ABD Konsolosluğu’ndan alınan resmi rakamdır.)

 


Tüm dünyadan kaç kişi katılıyor ?

Her yıl 80.000 ile 150.000 arasında öğrenci katılmaktadır.

 

Türkiye’de ilk kez ne zaman ve kim tarafından başlatıldı ?

1999’da OZMAN tarafından.

 

Bu programda en çok dikkat edilmesi gereken nokta nedir ?

İŞ GARANTİSİ ve KONAKLAMA bulunmasının bir arada sunulması, kurumsal deneyim ve güvenilirlik.

 


Temsilci kurum seçerken neye dikkat edilmeli ?

Deneyimli olması Referansları olması. İş garantisi ve konaklama konaklama konusunda yardımın birarada sunulması. Programın gerçekçi bir şekilde sizlere anlatılması. Amerika’da güçlü kurumlarla çalışması. İş listesinin zengin olması. Vize başvurusunda ayrıntılı bilgi verilmesi. Türkçe eğitim Kitabı’nın olması ve eğitim seminerleri düzenlemesi.

 


Erken başvuru indirimi var mı?

Evet, her yıl farklı dönemlerde indirim fırsatlarından yararlanmak için broşürlerimiz ve web sitemizden bilgi alabilirsiniz

 


Gidene kadar ne kadar masrafım olacak?

– 160 USD vize başvuru ücreti (Konsolosluğa ödenir ve iadesi yoktur) – 35 USD SEVIS ücreti (Student Exchange Visitor Information System işlemleri için ödenir iadesi yoktur) – Uçak bileti 500 – 850+ USD arasında gidilecek mesafeye bağlı olarak değişir. – Cep harçlığı: Bu programa katılan öğrencilerin yanlarına minimum 800 USD harçlık almaları gerekir. – Pasaport defter bedeli 82,5 TL dir. Ayrıca pasaport harç bedeli ödemememiz için size yardımcı olacağız. – Türkiye’den çıkışta 15 TL yurt dışına çıkış vergisi

 

Ucuz uçak bileti konusunda OZMAN yardımcı oluyor mu?

Evet, gidiş tarihinizde uçaklarda yer bulmak hem de uygun öğrenci biletleri sağlamak ve arkadaşlarınızla birlikte gitmek dahil tüm konularda OZMAN’dan gerekli desteği alacaksınız. UNUTMAYIN: Erken başvuru ve vizeye erken gidilmesi uçak biletinizi daha ucuza alabilmek demektir. !!!

 

Dönüşte yapmam gereken bir şey var mı?

– Ozman’a gelerek vergi iadesi alabilmek için gerekli belgeleri teslim eder ve başvuru formlarını doldurursunuz. – Program ile ilgili bize aktarmak istediğiniz olumlu veya düzeltilmesi gerektiğini düşündüğünüz noktaları bizimle paylaşırsınız. Amerika’daki günlerinizi gösteren resimlerinizden bir kaç adet bize verirsiniz ve resimlerinizi web sayfamızda ve Ozman ofislerimizde gitmeyi düşünen arkadaşlarınız ile paylaşma fırsatımız olur. Ozman WAT SERTİFİKANIZI teslim alırsınız.