2014 yazında her şey bir anlık cesaretle başladı. Biraz geç bile kalmıştım hatta. Florida’da geçirdiğim Work and Travel yazı benim en güzel yazım olarak hala aklımda. Giderken ilk başta korkuyordum. İlk defa yurt dışına çıkıyorum, yaşadığım yerden uzak bir yer nasıl olacak diye hep düşündüm. Ama hiçbir şey korktuğum gibi olmadı. Florida’da Universal Studios Orlando parkında fotoğraf çektim ve sattım. Böyle bir işte çalıştığım için çok şanslıyım ve bunda tabiki Ozman’ın katkısı çok büyük.

Ben Work and Travel programına son senemde mezun olduğum zaman katılabildim. Şimdi içimden keşke daha önce gitseymişim diye geçiriyorum. Çünkü bana birçok konuda katkısı oldu. İngilizcemin ilerlemesini sağladı, birçok milletten insanla tanıştım ve kültürlerini tanıdım, kendi başıma farklı dilden insanlarla çalışma imkanı buldum ve bunun sonunda hayata daha farklı bir yerden bakmaya başladım.

İşten kazandığım parayla geçimimi sağladım. Çok yüksek miktarlar kazanmak için elbette daha fazla saat ve gün feda etmeniz gerekiyor. Ben ortalama bir saatle çalıştım ve çalıştığım yer sosyal açıdan birçok kişiyle tanıştığım ve birçok aktivite yapabildiğim bir yerdi. Buna rağmen iyi bir miktar para artırabildim ve bu miktarla da arkadaşlarımla travela çıktım. Amerika’nın önemli popüler sayılan yerlerini güney-batı-doğu yönünde gezdim. Miami, Las Vegas, Los Angeles, San Francisco, New York City, Washington bunlardan ilk aklıma gelenler.

Böyle anlatıldığı zaman bana yapılması çok zor gelen şeylerdi. Belki sizin içinde öyledir. Ama içinde olduğunuz zaman birçok şeyi yaptığınıza sonra düşündüğünüzde siz de inanamayacaksınız. Ve aklınızın bir köşesinde bu düşünce varsa bence hiç vakit kaybetmeden bu yaz bu deneyimi siz de yaşayın ve yapmak istediğiniz neler varsa hayata geçirin derim.