Work and Travel programına katılma amacım sadece İngilizcemi geliştirmekti; çünkü eğitim dili %100 İngilizce olan bir okulda okuyorum ve İngilizcemin dersler için yeterli düzeyde olmadığını düşünüyordum. Hazırlıktan sonra gidebileceğim en uygun ve yararlı programın Work and Travel programı olduğunu fark ettikten sonra hiç vakit kaybetmeden Amerika için hazırlıklara başladım. Amerikadayken bile hala orada olduğuma inanamıyordum.
Programa tek başıma katıldım ve İngilizcemi geliştirmek istediğim için oradayken katiyen Türklerle arkadaşlık yapmayacaktım, ama insan memleketlisinden kaçabilir mi? Kaçmak ister mi ? Türk de olsa yabancı da olsa bir sürü arkadaş edindim, her şeyimi kendim halletmeye çalıştım, çok yoğun bir iş temposunda çalıştım, Amerika’yı Amerikalıları gördüm ,tanıdım ve tabi ki deliler gibi alışveriş yapıp gezdim, tozdum. Tek bir dil öğrenmeye gittim ama şu an İspanyolca, Rusça, Kazakça, Rumence, Slovakça, Çince gibi bir sürü dilden arkadaşlarım sayesinde öğrendiğim kelimeler var ve tabi ki öğrettiklerim de…
Kendi kültürünü tanıtmaya çalışmak ve başka başka kültürler hakkında bir sürü farklı şey öğrenmek o kadar güzel bir duygu ki… Arkadaşlıklar, dostluklar, farklı bir ülke, farklı bir kültür, hatta ve hatta dertlerin bile çok güzel. Bu program sadece İnglizcemi geliştirmekle kalmadı; beni geliştirdi, değiştirdi, farklı bir bakış açısı kattı, özgüvenimi arttırdı ve istedikten sonra yapamayacağım hiçbir şey olmadığını fark etmemi sağladı. OZMAN sayesinde kazanmış olduğum bu deneyimi herkesin en az bir kere yaşaması gerektiğine inanıyorum.