Veni, Vidi, Vici.
Evet, çok heyecanlı ve eğlenceli bir macerayı geride bıraktık. Ne mi? Work&Travel programı kapsamında Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde Lake George kasabasında çalışmak ve akabinde önemli mekanları görmek tabi. Bu yazım ile ilgili çok şey yazılır çizilir, ben de büyük resmi elimden geldiğince size gösterim isterim.

Programa kayıt olmamdan başlamak gerekir ise tamamen spontane bir şekilde arkadaş ortamında konuşmaya başladığımızda ortaya çıktı, akabinde ben İstanbul’da bulunan tüm ofisler ile bilgi almak için teker teker aradım, programın akışı hakkında bilgi aldım. En sonunda ise Beşiktaş’ta ofisi bulunan Ozman Yurt Dışı Eğitim&Kariyer ile anlaşma sağladım. Ozman’ı seçmemdeki en büyük unsur ise tecrübeli ve ilgili bir ekibe sahip olmaları, program süresince bana her zaman güven verdiler. Acenteyi seçtikten sonra bir diğer önemli husus ise sponsor firma idi ve sponsorumu InterExchange olarak belirledik. Sırasıyla pasaportum, özgeçmişim, iş pozisyonları seçme gibi süreçlerden geçip iş başvurusu almayı beklemeye başladık. Sistem Aralık başında açılacaktı ki öyle de oldu ve açıldıktan hemen sonra iş teklifimi almıştım.

New York; Lake George, Tiki Resort!

İş teklifim ve Lake George ile ilgili Ozman’dan bilgi aldıktan sonra, başvuruyu kabul etmeye karar verdim ve Aralık başında işlemlerimin neredeyse hepsi tamamlanmış, sadece vize görüşmem ve uçak biletim kalmıştı. Uçak biletini uygun fiyata Ozman’ın anlaşmalı olduğu firmadan aldım ve vize görüşmesi için beklemeye başlamıştım.

Forum sitelerini kasıp kavuran ABD vize başvurusu günüm gelmişti. Açıkçası forum sitelerine bakınca gerilmemek elde değil ama ben bu konu hakkında Ozman’dan Tolga’ya çok teşekkür etmek isterim. Vize görüşmemden bir gün önce kendisi ile görüşmem hakkında konuştuk, öyle püf noktalardan bahsetti ki tüm endişelerim sona erdi. Vize görüşmem ise sadece 1 dakikada olumlu sonuçlandı, tekrardan teşekkürler Tolga!

İşim, konaklayacağım yer, uçak biletim, vizem hepsi Mart sonunda hazırdı ve sadece uçak saatini beklemek kalmıştı. Belki de bu süreçte en zor şey beklemekti…

Ve o gün geldi, çattı! 23 Mayıs, İstanbul-Paris, Paris-New York uçuşu ile ABD’ye ayak basacağım ve merakla, heyecanla beklediğim programa dahil olacaktım. Yorucu süren yolculuğun ardından sorunsuz bir şekilde New York’a vardım ve beni Lake George’a götürecek otobüse yetişmem için kaybedecek 1 dakikam yoktu ve daha öncesinde Tolga ile konuşmamızda belirlediğimiz rotalar ile otobüsüme ulaştım ve otobüsteki yerimi aldım. Otobüs yolculuğu ile Lake George varmış, konaklayacağım yere gece yarısında yerleşmiştim. Konaklamamın müdürü gece yarısı olması, otobüsümün gecikmeli gelmesine rağmen beni alması gerçekten önemliydi benim adıma.

Lake George’da geldikten sonra en önemli husus ise SSN idi, ilk iş olarak onu çıkartmam lazımdı, işlemler için ofise başvurdum ve gerekli belgeler ile SSN’yi temin ettim. SSN’yi de aldığıma göre oturmak olmazdı öyle, sonuçta tatile gelmemiştim Lake George ve 27 Mayıs Cumartesi günü iş başı yaptım. Çok keyifli iş ortamım vardı, gerek iş arkadaşlarım gerek ise vardiya müdürüm ve otel müdürüm çok iyilerdi. Ben Tiki Resort’ta birden fazla pozisyonda çalıştığım için bazen otelin sahibi ile bile çalışma fırsatı buldum. Tiki Resort’ta çalıştığım 100 gün boyunca hep kendime bir şeyler katıp, yabancı dilimi geliştirmek için elimden geleni yaptım ve çok değerli arkadaşlıklar edindim.

Lake George’dan ve kaldığım mekandan bahsetmek gerekir ise LG çok güzel, doğa ile iç içe, sahili olan yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Amerika’nın kuzeyinde şirin mi şirin kasaba. Ben bulunduğum her gün çok zevk aldım. Bolca sahilinde vakit geçirdim ve çok iyi arkadaşlarım oldu. 3 kişilik bir odada ikamet ettim Lake George’da ve birden fazla ülkeden komşularım vardı. Belarus, Bulgaristan, Makedonya, Litvanya, Sırbistan…

Lake George’da işimi tamamladıktan sonra, yola koyuldum ve Boston, New York ve New Jersey’i gezme fırsatı buldum. Kısaca gezdiğim yerler; TD Garden, Museum of Science, Harvard University, Faneuil Hall Marketplace, Fenway Park, Boston, MA.  Manhattan, Times Square, Arthur Ashe Stadium, Madison Square Garden, Central Park, Bryant Park, Empire State Building, World Trade Center, Yankee Stadium, Whitney Museum of American Art, High Line, Statue of Liberty, Brooklyn Bridge, Manhattan Bridge, New York City, NY. Liberty State Park, New Jersey, NJ.

Ve 11 Eylül öğleden sonra New York’dan uçağa binerek, ülkeme dönüş yaptım. Çok güzel bir yaz geçirdim, harika anılarım, muazzam arkadaşlıklarım oldu. Geriye dönüp baktığımda Lake George ve 2017 yazı benim için ciddi manada farklı olacak, ne Lake George’u ne de 2017 yazını unutabilirim.

Geldim, gördüm, yendim. I came, I saw, I conquered.  Veni, Vidi, Vici.

Enes Korkmaz / SWT 2017