Amerika’da AuPair Programı güvenli midir?

Amerika AuPair programı American State Department (Amerikan Devlet Bakanlığı) tarafından yetkilendirilmiş sponsor vakıflarca yürütülen bir kültürel değişim programıdır. Bu vakıflar her yıl Amerikan Devlet Bakanlığı tarafından denetlenirler. Denetim konuları : Ailelerin standartlara uygunluğunu, Aupairlerin davranışlarını, Yerel danışmanların görevlerini yürütmelerini, Aupairlerin bir eğitim programına katılmalarını, Dosyalamayı ve New York’ta yer alan eğitim günlerini kapsar.

EurAupair nedir?

EurAupair American (State Department) tarafından yetkisi onaylanmış Amerikanın 6 Aupair sponsor kurumundan birisidir. 1988 yılından bu yana binlerce genç kıza Amerika’da Au pair olarak yaşamayı sağlayan Euraupair her yıl State Department tarafından yürütülen denetimlerden en üst düzeyde başarı raporları almanın gururunu yaşar. Bu başarılarda sizlerin program süresince görevlerinizi yerine getirmenizin payı büyüktür. EurAuPair ile AuPair olmak bir ayrıcalıktır. Bunu en çok Amerika’da yaşarken hissedeceksiniz. OZMAN 2000 yılından bu yana; EurAupair: TÜRKİYE TEK TEMSİLCİSİDİR.Euraupair’i daha yakından tanımak için www.euraupair.com web sitesini incelemenizi öneririz.

Amerikalı ailelerin güvenilir olduğunu nasıl bileceğim?

Amerikalı Aileler aupair almak isteği ile Euraupair’e başvurmakta ve Euraupair ailenin yaşam ortamını, maddi yeterliliğini, sosyal statüsünü, kültür düzeyini ve adli sicilini incelemekte ve ancak uygun ailelerin aupair almasını onaylamaktadır. Aupair almak Amerikalı bir aile için oldukça masraflı bir işlemdir. Euraupair’e üyelik ücreti, Aupair’in uçak bileti, her ay (800 USD) civarı net cep harçlığını, çoğu zaman Aupair’in kullanımına özel bir arabayı ve Aupair’e ait dayalı döşeli odasını ve yeme içme tüm giderlerini karşılamak zorundadır Aupair almak isteyen bir ailenin maddi olanakları yeterli ve farklı bir kültürden gelen bir genç kızı küçük çocukların ablası olarak kabul etmeye hazır ve bu farklı kültürü tanımaya istekli bir yapı içinde olması gerekmektedir.

Amerikalı aileler neden yabancı bir genç kızı aupair olarak alıp çocuklarını emanet edebiliyorlar?

Amerika’da çocuk bakımının özel olarak Amerikalı dadılarla gerçekleştirilmesi aupair almaktan daha masraflıdır ve tam anlamıyla güvenli olmayabilmektedir. Türkiye, Japonya ve bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi aile ilişkileri ve toplumsal yetişme kültürleri ile aile ortamına uyum sağlama becerileri yüksek ve çocuk bakımına yakın, ayrıca uyuşturucu ve arzu edilmeyen davranışlardan uzak yetişmiş genç kızlar Amerikalı aileler için daha güvenli bir seçenek olmaktadır. Ayrıca bu şekilde evlerinde 24 saat birlikte yaşadıkları ve yaşamını yakından bildikleri bir genç kızla olmak onlara güven ve yakınlık hissi vermektedir. Ve farklı bir kültürü tanıma fırsatı doğmaktadır.

Ben bu programa katılmak istiyorum ama hiç çocuk bakmadım?

Eğer geçekten aupair programına katılmak istiyorsanız bizimle görüşün ve bir süre bir kreş veya Çocuk Esirgeme kurumu gibi devlet kurumlarında gönüllü deneyim kazanmanız konusunda size yol gösterelim. Bu kadar ekonomik bir yolla Amerika’da 12 ay yaşamak istiyorsanız bazı ön hazırlık yapmanız gerekmektedir.


Bakmak istediğim çocukların yaş grubunu seçebilir miyim?

Tabii ki; yeni doğmuş 3 aylık bebekten 12 yaş grubuna kadar seçebilirsiniz ve başvuru formunuzda bunu belirtebilirsiniz.

Çocuklar beni kabullenebilecek mi?

Aupair olabilmek için gerçekten çocukları seven ve onlarla zaman geçirmekten sıkılmayacak bir karakterinizin olması gerekmektedir. Sevgi dolu ve güler yüzlü bir aupairin kendini kabul ettirmesi ve sevdirmesi çok çabuk olmaktadır. Aupair olarak gittiğiniz aile zaten bu sistemin içinde olduğu için hem aile hem çocuklar, eğer ilk kez aupair almıyorlarsa, bu değişikliğe alışkın oldukları için sizi kabullenmeye hazır beklemekteler. İlk kez de olsa her durumda sevgi anahtar kelimedir. Sevginizi gösterdiğiniz sürece bir çocuğun kalbini kazanmak kolaydır.

Aile hakkında nasıl bilgi alacağım?

Sizin dosyanız Amerika’ya ulaştıktan sonra Euraupair’den aupair almak isteyen aileler on line olarak sizin bilgilerinize erişecek ve sizi beğendikleri takdirde telefon ederek sizi tanımaya ve kendilerini tanıtmaya çalışacaklar. Bu konuşmalar sırasında sorular sorarak onları daha yakından tanıyabilir, size email atmalarını ve resimlerini yollamalarını isteyebilirsiniz. Varışta ise aileniz size evlerini ve yaşamlarını anlatarak onun içinde nasıl yer almanız gerektiği konusunda tabii ki bilgi vermekteler.

Benden ne tür işler beklenecek?

Kalacağınız aile sizden haftada en fazla 45 saat çocukları için sevgi, şefkat ve dikkatli çocuk bakımı beklemektedir. Çocukların banyosu, beslenmesi, oyun saatleri, yataklarının düzeltilmesi ve odalarının toplanmasından sorumlu olacaksınız. Ağır ev işlerinden sorumlu değilsiniz. Fakat çocukların okula bırakılmasına, ara sıra gerektiği durumlarda çocuklara yemek yapmak ve akşamları tüm aile yemek yedikten sonra birlikte sofrayı toplamak veya birlikte alışverişe çıkmak gibi katılımlarınız beklenecektir. Siz o ailenin yanında kendinizi evin büyük ablası olarak hissedecek ve kendi ailenizde yaşamaktan farklı olmayacak.

İngilizcemi nasıl geliştireceğim?

Öncelikle yaşamın taa içinde yer aldığınız için 24 saat İngilizce konuşulan bir ülkede üstelik aile ortamında: (en doğal dil ortamı) bulunduğunuz için İngilizcenizin konuşma konusunda gelişmemesi diye bir şey olamaz. Ayrıca bu programda bir kursa gitmek ZORUNDASINIZ. Yerel danışmanınız ve aileniz size gidebileceğiniz kurslar konusunda yol gösterecekler.

Kursa gitmek için masrafımı nasıl karşılayacağım?

Aupair olarak boş günlerinizde ve saatlerinizde yerel eğitim kurumlarından bir okula gideceksiniz. Bu Aupair programı katılımcıları için zorunluluktur. Aileniz sizin kurs ücretiniz için size  (500 USD) katkı payı sağlayacak. Aupairler Amerika’da yaşamını yürüten kişiler olarak algılandığı için kurslara yerli halkın ödediği çok uygun fiyatlarla katılabilmektesiniz.

Ehliyetim olmak zorunda mı?

Kesinlikle evet. Arabasız bir yaşam düşünülemeyen Amerika gibi bir ülkede bakacağınız çocukları okula götürebilmek ve kendi özel istekleriniz için araba kullanmak zorunda kalacaksınız. Eğer ehliyetiniz yok ise almak için işlemleri başlatabilir ve bunun kanıtı ile programa başvurabilirsiniz. Ancak ehliyetinizi almadan ABD’ye giriş yapamazsınız. Gerçekten araba kullanabilmeniz de çok önemlidir.

Türk ehliyetim ile orada araba kullanabilecek miyim?

Kısa bir süre evet ancak genelde yapılan şey buradan gitmeden ehliyetiniz Uluslararası ehliyete çevirmek(ki bir günde olmaktadır) ve gidince de o bölgenin ehliyet başvurusunu yapmaktır. Uluslararası ehliyet ile kısa sürede Amerikan ehliyeti alabilirsiniz.


Amerika’da trafik kurallarına uyum sağlamam zor olabilir mi?

Yeni bir ülke ortamında ilk başta yolları bilmediğiniz için olabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu Amerikalı aileniz ile bir hafta süre çevreyi ve kuralları öğrenmek için eğitim çalışması yapmaktır ve bu sağlanmaktadır.


NY’ta eğitim günleri nedir?

Aupair NewYork Eğitim Günleri: Amerika’ya aupair girileri her ay belirlenen günlerde olmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen tüm aupairler New York’ta YMCA yurtlarında ücretsiz konaklayarak Amerikaı ailelerinin yanına gitmeden önce, 4 gün süre ile çocuk bakımı ve ilk yardım konularında eğitim ve bu konuda ücretsiz bir kitap almaktadır. Bu programın Devlet Bakanlığı tarafından zorunlu tutulan bir parçasıdır. Bu süre boyunca Euraupair aynı kente veya bölgeye gidecek olan aupairleri aynı odalarda konaklatarak tanışmalarını ve ailelerinin daha yanına gitmeden önce arkadaş olmalarını sağlamaktadır. Bir gün ise ücretsiz New York Sight Seeing turu düzenlenmekte ve Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, Broadway, Times Meydanı, Central Park gibi New York’un en güzel yerleri gezilmekte ve aupairler diğer boş zamanlarında New York’u kendi başlarına gezebilmekteler. Bu 4 günlük süreç Amerika’ya uyum açısından son derece yararlı olmaktadır.

1100 USD dışında ne masrafım olacak?

Vize masrafınız  (195 USD) Pasaport Masrafı Sürücü Ehliyetinizi Uluslararası ehliyete çevirme ücreti Cep harçlığınız en az  (250 USD) O kadar!!! Amerika Uçak biletiniz Amerikalı aileniz tarafından ödenecek. Sağlık ve kaza sigortanız da ücretsiz sağlanacak


Hangi vize ile gidilmekte?

Kültürel değişim vizesi J1.


Orda bir sorun yaşarsam bana kim sahip çıkacak?

Bu programda en büyük güvenceniz Euraupair’dir. Yanında kaldığınız ailenin bulunduğu yerde mutlaka bir Euraupair yerel danışmanı vardır ve bir sorun yaşamanız durumunda size ilk yardımcı olacak kişi O dur . Onu dışında gerektiği durumlarda Euraupair ve Ozman ile bağlantı kurarak yardım alabilirsiniz.

Yerel danışmanların görevi tam olarak nedir?

Danışmanlar o bölgede yaşayan halk arasından seçilen gençlerle olmayı seven ve kültürel değişim programının amacını anlayabilmiş gönüllü kişilerdir. Ve program boyunca hem Amerikalı ailelerin hem aupairlerin sorunsuz yaşamalarını ve gerekirse danışmanlık yapmayı üstelenirler. Ayrıca aupair in bir eğitim programına katılmasını, görevlerini yapmasını, ailelerin verdiği sözleri yerine getirmesini denetler ve bölgede ki tüm aupairleri ayda bir kez bir sosyale etkinlikte bir araya getirerek kaynaşmalarını ve eğlenmelerini sağlar ve tüm çalışmalarını Euraupair merkezine rapor eder. Danışmanınız ailenizin yanına varır varmaz sizle uyum sağlama toplantısı yapacak ve yıl boyunca sizinle sık sık görüşecek. Danışmanınız size kalacağınız bölge ve katılabileceğiniz kurslarla ilgili geniş bilgi verecek ve kalacağınız bölgedeki diğer aupairlerle sık sık toplanabilecek ve kültürel aktivitelere katılabileceksiniz. Danışmanınızın yıl boyunca programınızın en iyi şekilde geçmesinde yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

İstersem kalma süremi uzatabilir miyim?

Dönme zamanı gelince gitmeden belki de gözünüzde büyüttüğünüz 12 ayın ne çabuk geçtiğine şaşacak ve daha uzun olmadığı için üzüleceksiniz. Ancak AİLENİZ VE SİZ DİLERSENİZ PROGRAMI ücretsiz 12 AYA KADAR DAHA UZATABİLECEKSİNİZ.

Haftalık ücret neden  (195.75 USD) gibi garip bir rakam ?

Bu rakam Amerika’da asgari ücret ile çalışan birinin haftada edineceği kazançtan temel yaşam giderleri çıkarıldıktan sonra kalan miktar olarak State Department tarafından hesaplanarak bulunmuş bir rakamdır.

(195.75 USD) bana yeter mi?

Tabii ki yeter. Tüm yeme içme konaklama giderlerinizi aileniz karşılayacağı için bu miktara sizin kişisel ihtiyaçlarınız ve zevkiniz için harcayacağınız bir paradır ve bol bol yeter.


Bir yıl boyunca Amerika’da yaşam bana neler kazandıracak?

Bunun cevabı tabii ki kişiden kişiye değişir ama yıllardır bu programa gidip gelen arkadaşlarınızın bize verdikleri bilgiler ve programın ana hatları ışığında aşağıda ki kazanımları sayabiliriz:

  • İngilizce’nizi en doğal yolla, Amerika’daki ailenizle her gün kullanarak geliştirme fırsatı bulacaksınız.
  • İngilizce’nizi geliştirmenin yanı sıra yaşayacağınız kültürel deneyim sizi farklı kılacak. Dünyayı daha boyutlu olarak algılayabilecek ve bakış açılarınız değişecek. Diğer insanların nasıl yaşadığını, düşündüğünü ve çocuklarını nasıl yetiştirdiğini gördükçe, kendi yaşamınız ve kültürünüzün daha çok farkına varacaksınız.
  • Çok ekonomik bir seçenekle yurt dışı eğtim almış olacaksınız
  • Gidişte 4 gün New York’ta ücretsiz konaklayacak, eğitim alacak, bir yandan da dünyanın her yerinden gelen aupairler ile tanışarak, New York’u birlikte gezebileceksiniz Kendinize ait odanızda ve %90 a varan bir oranda sürekli kullanımınıza verilen arabanız ile hem boş zamanlarınızda özgürce okulunuza gidecek, hem de sosyal etkinliklerinizi yürütebileceksiniz.
  • Yerel danışmanınız sizi yöredeki diğer aupaIrler ile tanıştıracağı için arkadaş sıkıntısı çekmeyeceksiniz
  • Tüm konaklama ve yeme, içme giderleriniz aile tarafından karşılanacak ve size her hafta verilen  (195.75 USD)’ı gönlünüzce harcamak kalacak.
  • Aileniz ayrıca okul giderleriniz için (500 USD) katkı payı verecek.
  • Aileniz sizi gittiği her yere götürecek ve onlarla birlikte Amerika’nın bir çok yerini görme fırsatınız olacak.
  • Yasal J-1 vizeniz ile 12 ay Aupaır olarak çalışıp dil kursuna veya bir eğitim programına katıldıktan sonra isterseniz ek olarak 30 gün daha kalabilecek ve ister kendi başınıza, isterseniz program sponsorunuz tarafından düzenlenen uygun fiyatlı gezilere katılarak bir ay boyunca Amerika’yı gezebileceksiniz.
  • Amerikalı ailenizin bir üyesi gibi yaşayıp, ailenin yaşamındaki her türlü aktiviteye katılacaksınız.

Yılda iki hafta tatiliniz, her ay bütün bir hafta sonunuz ve her hafta en az 1.5 gün boş zamanınız olacak. Bu zamanı istediğiniz gibi kullanabilir, yeni konular öğrenmek için Amerikan sınıflarına katılabilirsiniz.