Herhangi bir Kültürel Değişim Programı aracılığıyla ABD’ye gitmek isteyen kişiler J-1 vize türüne başvurmak durumundadır.

J-1 vizesi, DS2019 formunuzla birlikte size ABD’ye giriş hakkı tanıyan yasal bir belgedir. J-1 vize kuralları gereğince, DS2019 formunun hazırlanmasından önce kendinize bir iş ayarlamış olmanız gerekmektedir.

DS2019 formu iş yerleştirmesinin yapılması ve gerekli belgelerin imzalanmasından sonra sağlanır. DS2019 Amerikan Hükümetince verilen “Değişim Ziyaretçisi Olabilme Sertifikası” dır. DS2019 yasal program vize sponsorunun kim olduğunu belirtir, üzerinde katılımcının programını açıklayan ibareler bulunur ve katılımcının ABD’de ki yasal çalışma süresini belirtir.

Katılımcı, ülkesinde bulunan ABD Konsolosluğu yada Büyükelçiliğine DS2019 formu ve geçerli pasaportu ile başvurarak J-1 vize talebinde bulunabilir.  J-1 vizesi katılımcının ABD’de DS2019 formunda belirtilen süre boyunca yasal çalışma imkanı ve bir Sosyal Sigorta Numarası edinebilmesini sağlar. ABD’ye giriş yapıldıktan sonra J-1 vizesine başvurulamaz ve uzatılamaz.

Katılımcı programın sonunda isteğe bağlı olan 30 günlük bir seyahat süresine de sahiptir.