Almanya’da dil eğitimi hem özel dil okullarında hem de üniversite bünyesindeki dil okullarında verilmektedir. Her seviyeye uygun dil programları haftalık 20-25-30 saatlik seçeneği ile ve öğrencinin isteğine göre 2 ile 48 hafta arasındadır. Dersler genellikle sabah programları ve öğleden sonra programları olmak üzere iki farklı periyot şeklindedir. Sınıflardaki öğrenci sayısı ortalama 12 öğrenci olup 6-16 arası değişmektedir. Yetişkin gruplarında kursiyerin minimum yaşı 16’dır.
Almanya’daki Genel Dil Kursları Dışındaki Programlar
• Yaz aylarında düzenlen ve 10-17 yaş grubuna yönelik Almanca dilinin yanısıra kültürel ve spor aktivitelerin içiçe olduğu yaz kursları,
• 6-9 Ay arası devam eden Akademik yıl kursları Almanca’yı yoğun bir şekilde geliştirmek isteyen öğrencilere yöneliktir. Ve normal kurslara göre %30 daha ekonomiktir.. Özellikle yüksek öğrenimini Almanya’ da devam ettirmek isteyen öğrencilere tavsiye edilir.
• DSH sınavı üniversiteye giriş için istenen bir sınavdır. Bu sınava hazırlık kursları kurs merkezlerinde vardır.
• İş Almanca’sı programları işadamlarına yönelik programlardır. Satış, pazarlama, finans ve yönetim konuları gibi dersler bu programın içeriğini oluşturur.
• Mesleki almanca kursları ise işletmecilerin, turizmcilerin,öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği